Je podnikatelská hypotéka nebezpečná?

Posted under Ekonomika On By


Dnes máme mnoho nejrůznějších druhů a typů hypoték, přičemž každý je určen pro jinou skupinu klientů. A nemusí se ani zdaleka jednat vždy o fyzické osoby. Existuje například podnikatelská hypotéka, která je určena právě k tomu, aby začínajícím podnikatelům pomohla v začátcích.

Jednou z věcí, které začínající firma potřebuje, jsou samozřejmě prostory, ať už ty sloužící jako sídlo firmy, tak i ty výrobní. A všichni víme, že nemovitosti dnes nejsou nijak levné. Když k tomu navíc připočítáme i další náklady, které se založením firmy souvisí, jako například potřebný základní kapitál, není divu, že na koupi nemovitosti toho už moc nezbývá. Není tedy divu, že si tito lidé na tento účel berou hypotéku.

hypoteční smlouva

A je pravdou, že právě ta podnikatelská má oproti ostatním své jasné výhody. V první řadě jsou zde mnohem nižší úroky a poplatky. To znamená, že dlužník nakonec zaplatí mnohem méně, než kdyby si vzal tu klasickou. I to je ostatně důvod, proč je omezená pouze na právnické osoby, tedy takové, které mají IČO. Právě pro ně totiž zároveň skrývá i riziko.

Je pravdou, že podnikatelé nemají jistý stálý příjem. Nemnohou dopředu vědět, zda jim jejich podnikání vyjde, či zda zkrachují. Avšak ať už skončí jakkoliv, vždy budou muset smluvenou částku vrátit, a to v domluvených splátkách.

růst úroků hypotéky

To v podstatě znamená, že pokud si tuto hypotéku vezmou, mohou se nakonec ocitnout namísto v bohatství v ještě větších dluzích, než předtím. A nemusí to být jen proto, že jejich podnikání zkrachuje. Stačí jen, když budou vydělávat příliš málo, než aby si mohli dovolit splácet.

I proto nemusí být, navzdory výhodným podmínkám, hypotéka pro podnikatele tak výhodná, jak se na první pohled jeví. Než si o ni zažádáme, je nutné nejprve realisticky zhodnotit naše možnosti a schopnosti. Budeme schopni splácet, i když nám podnikání nevyjde? Pokud zní odpověď ne, pak bychom se měli poohlédnout po jiném řešení.